Okoliczne atrakcje

Cmentarz z okresu I wojny światowej

Cmentarz z okresu I wojny światowej. fot. M. Bronk

Marcinowa Wola to mała wieś położona na Pojezierzu Mazurskim. To również miejsce, w którym miłośnicy historii oraz aktywnego wypoczynku mogą spędzić wolny czas. Okolice Marcinowej Woli słyną z licznych atrakcji turystycznych, które uprzyjemnią każde wakacje lub czas urlopu. Również rodziny z dziećmi mogą skorzystać z ciekawej oferty okolicznych miejscowości, w których można przeżyć niezapomniane chwile.

Śladami II wojny światowej
Niedaleko Marcinowej Woli, a dokładnie 60 km, znajduje się miejsce, które odegrało ważną rolę w trakcie II wojny światowej. To Wilczy Szaniec położony w Gierłoży. Wilczy Szaniec stanowił główną kwaterę Adolfa Hitlera, w latach 1941-1944. W ostatnim roku  zamieszkiwało kwaterę ponad 2000 tysiące osób. Obecnie, w kętrzyńskim lesie znajdują się ruiny około 200 budynków, wśród których należy wymienić  między innymi schrony, baraki, ciepłownie.

To w Wilczym Szańcu, Adolf Hitler wraz z zaufanymi pracownikami podejmował ważne decyzje, dotyczące prowadzonej wojny. To również w tym miejscu, 20 lipca 1944 został przeprowadzany zamach na Hitlera. Dziś zwiedzając schrony można poczuć dawną historię, która wciąż żyje pośród tych ruin i opustoszałych budynków. To one były świadkami wydarzeń, które zmieniały bieg historii. Niektóre miejsca wciąż wywołują lekki dreszcz niepokoju i sprawiają wrażenie, że czas się tu zatrzymał.

Ale to nie jedyne miejsce związane z historią II wojny światowej.  Prawie 20 km dalej znajduje się osada Mamerki, w której swoją siedzibę w latach wojny miało Centrum Dowodzenia i Łączności (OKH). To przez to miejsce przekazywane były najważniejsze rozkazy dla Wermachtu. Dziś w Mamerkach znajduje się Muzeum, zrekonstruowana łódź podwodna U-BOOT, podziemny tunel oraz stworzona namiastka Bursztynowej Komnaty.

Również w Giżycku, w mieście położonym na brzegu urokliwego jeziora Niegocin znajduje się Twierdza Boyen, która stanowi ciekawe miejsce do zwiedzania. Historia fortyfikacji rozpoczyna się w XIX wieku, a dokładnie w latach 1843-1855. Początkowo stanowiła fort zaporowy między przesmykiem jeziora Niegocin i Kisajno. W czasie II wojny światowej, obiekt ten służył jako ośrodek szkoleniowy żołnierzy z armii gen. Własowa. Dziś, na terenie Twierdzy jest muzeum i od lat w tym miejscu organizowane są festiwale, koncerty czy inne wydarzenia, takie jak na przykład rekonstrukcja bitwy „Bój o Twierdzę”.

Szlak mazurskich zamków
Miłośnicy historii średniowiecza mogą wyruszyć szlakiem mazurskich zamków. W Węgorzewie znajduje się XIV- wieczny krzyżacki zamek prokuratorski, zaś w Giżycku jest odrestaurowany zamek krzyżacki, przekształcony na hotel. Również w Rynie znajduje się zamek krzyżacki, pochodzący z XIV wieku. I także to miejsce zostało przekształcone na hotel. Choć zamek kętrzyński spłonął w latach 60. XX wieku, to jednak mury zamku zostały zrekonstruowane na podstawie dawnych rycin. Obecne, w tym miejscu jest muzeum o bogatych zbiorach, dotyczących historii  i kultury miasta oraz regionu.

Zabytkowe mosty i Wigierski Park Narodowy
W małej miejscowości Stańczyki znajdują się słynne mosty. Mosty w Stańczykach są jednymi  z najwyższych dawnych lini kolejowych.  Obiekt mierzy 200 metrów długości oraz 36 metrów wysokości. Filary mostów ozdobione są elementami przypominającymi wzory na rzymskich akweduktach w Pont du Gard. Widok z mostów na tereny porośnięte zielenią zapada na długo w pamięci zwiedzających.

Niedaleko Suwałk położony jest Wigierski Park Narodowy. To miejsce niezwykle bogate w faunę oraz florę. Liczne lasy, jeziora, łąki oraz pola sprawiają, że Park Narodowy staje się niepowtarzalnym miejscem, w którym panuje tylko natura. To obszar nieskażony cywilizacją, gdzie zostało zachowane piękno przyrody.

Safari Okrągłe

fot. Safari Okrągłe

Rodzinny wypoczynek
Niecałe 20 km od Marcinowej Woli znajduje się Ośrodek Mazurski, położony w miejscowości Okrągłe. To w tym miejscu, o każdej porze roku można skorzystać z licznych atrakcji. W okresie zimowym na miłośników sportu czekają wyciągi oraz trasy narciarskie.  Również przez cały rok można zwiedzać Zwierzyniec, w którym zamieszkają różne gatunki zwierząt i ptactwa. Zwiedzanie odbywa się w zależności od pory roku: w lato – w samochodach terenowych lub stylizowanych bryczkach, zaś w zimę: samochodami terenowymi i ciągnikiem z saniami. Młodsze dzieci mogą pobawić się  w parku rozrywki Bajdocja.

Także w miejscowości Parcz koło Kętrzyna (1 km za Wilczym Szańcem) położony jest Mazurski Park Rozrywki – „Mazurolandia”. To doskonałe miejsce dla rodzin z dziećmi w każdym wieku. Młodsze pociechy mogą skorzystać z parku rozrywki, który oferuje tory przeszkód, dmuchane zjeżdżalnie, trampoliny czy kolejkę safari. Również na ternie parku znajdują się liczne atrakcje dla rodziców i miłośników historii lub militariów. Miniatury mazurskich atrakcji turystycznych zachęcają do dalszych podróży, zaś wystawa „Tajemnice II wojny światowej” przybliża historię wojenną tych ziem.

Pozostałe atrakcje turystyczne
Mazury uważane są za jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce. Ale również Pojezierze Mazurskie stanowi bogatą ofertę turystyczną. Miłośnicy historii i aktywnego wypoczynku mogą skorzystać z licznych atrakcji, zaś rodziny z dziećmi spędzą  w tym miejscu niezapomniane chwile. Także liczne szlaki, miedzy innymi po sanktuariach (na przykład w Świętej Lipce) i kościołach stanowią cenną lekcję historii. A każde miasteczko mazurskie urzeka swoją wyjątkowością i sprawia, że tu czas płynie o wiele wolniej.